Projekt Aktywny Przedszkolak nr FEPD.08.01-IZ.00-0024/23
Gmina Gródek oraz Przedszkole Samorządowe w Gródku rozpoczyna realizację projektu Aktywny Przedszkolak. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027.
Wkład funduszy UE: 480 805,00 zł.
Całkowity budżet projektu: 566 876,00 zł.
Okres realizacji projektu 1.02.2025r. – 31.01.2027r.
Celem projektu jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 12 nauczycieli oraz kształtowanie kompetencji kluczowych oraz uniwersalnych 100 dzieci wychowania przedszkolnego Przedszkola Samorządowego w Gródku do końca stycznia 2027 roku.
Zadania przewidziane do realizacji w projekcie to:
Doskonalenie kompetencji i umiejętności nauczycieli w zakresie nauczania kompetencji kluczowych i uniwersalnych u dzieci oraz w zakresie pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami: szereg specjalistycznych szkoleń, warsztatów i kursów, które dostosują kwalifikacje i wykształcenie nauczycieli do potrzeb dzieci, uczęszczających do placówki. W projekcie zaplanowano także studia podyplomowe na rzecz 2 nauczycieli.
Zajęcia dla dzieci, kształtujące kompetencje kluczowe i uniwersalne.
W ramach projektu przewidziano zajęcia z j. angielskiego, zajęcia matematyczne, zajęcia informatyczne, zajęcia z doradztwa zawodowego, warsztaty szachowe, zajęcia muzyczne, zajęcia ekologiczno-przyrodnicze, zajęcia sportowe.
Zajęcia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami – gimnastyka korekcyjna oraz integracja sensoryczna.
Wyjazdy edukacyjne, kształtujące w dzieciach ciekawość świata, chęć poznawania otoczenia – seria wyjazdów na Uniwersytet w Białymstoku, na warsztaty kulinarne, wyjazd do BTL, wyjazd do Muzeum Wsi, wyjazd do EpiCentrum, wyjazdy na basen w Michałowie.
Rezultaty jakie zostaną osiągnięte dzięki realizacji projektu to:
Oferowanie większej ilość zajęć kształtujących i rozwijających u dzieci kompetencje kluczowe i
uniwersalne.
Podniesienie kompetencji nauczycieli wychowania przedszkolnego w zakresie metod kształtujących u dzieci kompetencje kluczowe i uniwersalne oraz w zakresie pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami.
Uaktualnienie warsztatu pracy nauczycieli, co wpłynie na ich pozycję na rynku pracy.
Uatrakcyjnienie oferty Przedszkola Samorządowego w Gródku, co wpłynie pozytywnie na rekrutację do przedszkola oraz zainteresowanie ofertą.
Dostosowanie kompetencji nauczycieli do obecnej sytuacji, w której coraz więcej dzieci wymaga specjalistycznego wsparcia.
Dostosowanie pomocy dydaktycznych do potrzeb dzieci oraz do braków w zakresie wyposażenia do prowadzenia zajęć.
Grupę docelową projektu Aktywny Przedszkolak stanowić będą:
– dzieci uczęszczające do Przedszkola Samorządowego w Gródku objęte wychowaniem przedszkolnym w roku szkolnym 24/25, 25/26, 26/27. Na dzień sporządzania wniosku do przedszkola uczęszczało 137 dzieci (70 dziewczynek i 67 chłopców). 114 dzieci w Gródku (56K, 58M), 23 dzieci w Załukach (14K, 9M). Dzieci uczęszczające do przedszkola to dzieci w wieku 3-6 lat bez formalnego wykształcenia, zamieszkujące województwo podlaskie. Dzieci pochodzą w 100% z terenów wiejskich. 15 dzieci (3 K i 12 M) posiada niepełnosprawność (na podstawie opinii lub orzeczenia).
– nauczyciele, pracujący w Przedszkolu Samorządowym w Gródku, obecnie 12 nauczycieli (K). 11 nauczycieli w Gródku i 1 nauczyciel w Załukach. Są to osoby dorosłe, posiadające wykształcenie wyższe, zamieszkujące woj. podlaskie.
W miniony weekend w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” #funduszeUE 6 nauczycieli z naszej placówki szkoliło się pod okiem Międzynarodowego lidera Metody Ruchu Rozwijającego V.Sherborne pana Dariusza Okrzesika.
25 marca „Aktywny przedszkolak” #funduszeUE rusza pełną parą. Dziś kolejne zajęcia prowadzone metodą Weroniki Sherborn.
Agnieszka Litwin
Kolejny pracowity dzień za nauczycielami w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” . Dziękujemy p. Agnieszce Karłuk za dużo cennych informacji i wskazówek nt.” Rozwijania kompetencji społeczno- emocjonalnych u dzieci”. #funduszeUE
„Szukamy pierwszych oznak wiosny”- z wykorzystaniem maty do kodowania Panda Ada. Zajęcia przeprowadzone przez P. Justynę Wasilewską w grupie I i III w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak”- koło informatyczne z elementami robotyki i kodowania. #funduszeUE.
31 marca w grupie V zostały przeprowadzone zajęcia w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” – koło informatyczne z elementami robotyki i kodowania. #funduszeUE przez Agnieszkę Ławniczuk. Zajęcia miały na celu wdrożenia uważności wzrokowej i słuchowej oraz ukierunkowanie dzieci na określony cel.
31 marca w grupie IV zostały przeprowadzone zajęcia instrumentalno – muzyczne w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” #funduszeUE przez Martę Grycuk. Celem zajęć było wprowadzenie elementów rytmicznych. Dzieci wyrabiały także zdolność skupienia uwagi oraz koncentracji poprzez wykorzystanie prostych tematów rytmicznych.
W ubiegłym tygodniu grupie III odbyły się zajęcia instrumentalno – muzyczne w związku z realizacją projektu unijnego „Aktywny Przedszkolak” #FunduszeUE
Angelika Fidziukiewicz – Suchodoła
W dniu 1 kwietnia grupa V w ramach projektu „Aktywny przedszkolak” #funduszeUE wybrała się na spacer w poszukiwaniu oznak Wiosny. Przy okazji postanowiliśmy trochę zadbać o Ogród Społeczny. Wspólnymi siłami dzieci popieliły i spulchniły ziemię, aby za jakiś czas móc posadzić nowe roślinki. Zajęcia przeprowadziła Agnieszka Ławniczuk w ramach zajęć przyrodniczych.
„Sport to zdrowie”. W grupie IV w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” #funduszeUE odbyły się zajęcia sportowe przeprowadzone przez Agnieszkę Ławniczuk.
W grupie II i IV w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” #funduszeUE odbyły się zajęcia ekologiczno-przyrodnicze przeprowadzone przez Martę Dzienisik.
W piątek dzieci z grupy IV w ramach zajęć ekologiczno- przyrodniczych realizowanych z projektu „Aktywny Przedszkolak” #fundusze UE wybrały się na poszukiwanie wiosny. Z uśmiechem na ustach i lupami w dłoniach obserwowały pierwsze zielone listki, kiełkujące kwiaty. Spacer po okolicy umilał śpiew ptaków.
Ewa Gasperowicz
Natura jest darem, a my jesteśmy jej częścią. Alarmujące informacje o skutkach zmian klimatycznych budzą obawy o przyszłość Ziemi. Zmuszają do działania i budowania świadomości wśród dzieci o roli jaką pełnimy w ekosystemie. Co możemy zrobić, aby dbać o naturę? W ramach zajęć ekologiczno – przyrodniczych z projektu „Aktywny Przedszkolak” #funduszeUE odbyły się zajęcia w gr. III i V pod hasłem „Na tropie zmian klimatycznych”.
Beata Bućko
W grupie V w ramach projektu ” Aktywny Przedszkolak” #funduszeUE przeprowadzone zostały zajęcia sportowe. Odbyły się w dniach 03.04 i 07.04 przeprowadzone przez Martę Grycuk.
Dodatkowe zajęcia j. angielskiego w grupach II,IV,V oraz Punkcie Prezdskzolnym w Załukach- realizacja w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” #funduszeUE
Wycieczka w ramach projektu „Aktywny przedszkolak”. Dzieci z grupy III odwiedziły gospodarstwo ogrodnicze Grzegorza Kondratowicza w Gródku.
Zajęcia ekologiczno-przyrodnicze w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” #funduszeUE w grupie II.
Dnia 23.04.2025 grupa V w ramach projektu ,,Aktywny Przedszkolak ” #funduszeUE odwiedziła Kampus Uniwersytetu w Białymstoku. Zwiedzanie rozpoczęło się od krótkiego spaceru po terenie Kampusu, gdzie mogliśmy podziwiać niezwykłe minerały na wystawie geologicznej, wystawę,, Laboratorium za Szybką” obraz akwaria pełne kolorowych rybek. Odbyły się także warsztaty chemiczne, gdzie dzieci na chwilę zamieniły sie w małych chemików. Dzieci miały możliwość wykonać szereg ciekawych doświadczeń z gazem. Dowiedziały się jak chemia wpływa na nasze codzienne życie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy MCDONALD’S. Było smacznie, ciekawie i twórczo za co serdecznie dziękujemy naszym organizatorom.
23.04.2025 r. grupa IV w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” #funduszeUE była na wycieczce w Uniwersyteckim Centrum Przyrody w Białymstoku, które mieści się na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. W trakcie wycieczki dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika centrum. Przedszkolaki obejrzały wiele ciekawych wystaw, na których mogły zobaczyć m.in. zwierzęta występujące w Polsce oraz prawdziwe okazy zwierząt, które mogły podziwiać w terrariach. Duże wrażenie na dzieciach wywarły zbiory minerałów, skał i meteorytów oraz wystawa ryb i bezkręgowców. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały zwiedzane wystawy i słuchały informacji na ich temat. W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonald’s. Serdecznie dziękujemy naszym organizatorom.
Dnia 30.04. dzieci z grupy V w ramach projektu ,,Aktywny Przedszkolak ” #funduszeUE odwiedziły Posterunek Policji w Gródku. Na początku wycieczki z dużym zaciekawieniem obejrzeliśmy pomieszczenia, w których pracują policjanci: pomieszczenia przesłuchań, gabinet gdzie pobiera sie odciski palców do identyfikacji zatrzymanych osób. Następnie dzieci poznały części umundurowania policji, mogły przymierzyć kamizelki kuloodporne oraz hełm. Widziały także sprzęt, który wykorzystują do swojej pracy policjanci: kajdanki, latarkę, pałkę policyjną. Panowie policjanci w interesujący i przystępny dla dzieci sposób opowiedzieli o trudnej i odpowiedzialnej pracy w policji. Spotkanie wzbogaciło wiedzę dzieci oraz przyniosło wiele radości. DZIĘKUJEMY!
Kwiecień w grupie III upłyną bardzo pracowicie. Dzieci w ramach zajęć przyrodniczych zasiały rzeżuchę oraz bratki i słoneczniki ,które upiększa naszą kwietną łąkę. Zajęcia realizowane w ramach unijnego programu Aktywny Przedszkolak. #fundusze
2,9,16, 23, 30, 17 kwietnia w ramach projektu ,, Aktywny Przedszkolak” w grupie I i III przeprowadzono zajęcia koła informatycznego z elementami robotyki i kodowania. Podczas pracy dzieci kodowały z wykorzystaniem maty, tablicy interaktywnej, puzzli oraz ozobota. #funduszeUE
1 kwietnia w ramach projektu ,,Aktywny przedszkolak” przeprowadzono zajęcia w gr. I z doradztwa zawodowego podczas których zapoznano dzieci z pracą listonosza. #funuszeUE.
29 kwietnia grupa V w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” #funduszeUE brała udział w zajęciach przyrodniczych. Tematem przewodnim zajęć była budowa drzewa oraz to w jaki sposób można obliczyć jego wiek.
W ramach projektu unijnego Aktywny Przedszkolak w grupie III odbyły się zajęcia instrumentalno – muzyczne podczas których dzieci doskonaliły słuch muzyczny oraz pamięć słuchową, rozwijały zdolność skupienia podczas odtwarzania sekwencji dźwięków.#funduszeUE
W ramach projektu,, Aktywny Przedszkolak ” #fundusze w grupie IV i V odbyły się zajęcia instrumentalno- muzyczne. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z różnorodnymi dźwiękami wydawanymi przez instrumenty.
W ramach projektu ,,Aktywny przedszkolak” dzieci poznają zawody rodziców. Dzisiaj odwiedziły salon fryzjerski mamy Diany. Dziękujemy za poświęcony czas i modne fryzury.
W ramach projektu unijnego Aktywny Przedszkolak #funduszeUE 9.05 dzieci z grupy III odwiedziły Białostocki Teatr Lalek i obejrzały spektakl „Kulki”. Przedstawienie przeniosło dzieci do świata kolorowych kulek, które niczym atomy tworzyły materię krainy ,aby później łączyć się w zadziwiające kompozycje.
#funduszeUE 13.05 dzieci z grupy III odwiedziły Klub Karate Kyokushin Gródek w ramach projektu unijnego Aktywny Przedszkolak. Zajęcia przeprowadziła senpai Agnieszka Grodzka. Serdecznie dziękujemy klubowi za możliwość odwiedzin oraz senpai Agnieszce za wspaniałe zajęcia. Dzieci były zachwycone.
Dnia 16 maja w ramach projektu ,,Aktywny Przedszkolak ” #fundusze w grupie V odbyły się zajęcia na basenie #MOSIR w Michałowie. Okazało się, że pływanie to nie tylko zdrowa i wszechstronna forma aktywności fizycznej, ale także źródło nieocenionej frajdy i radości. Dziękujemy dla Pana Szymona i Bartka za oswojenie z wodą i za pierwszą lekcję nauki pływania.
W ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” #funduszeUE odbyły się zajęcia sportowe w grupie III.
W ramach projektu Aktywny Przedszkolak #funduszeUE zostały przeprowadzone warsztaty gry w szachy dla dzieci z grup I, II, III i V.